Megapikselowe kamery sieciowe

CTR Partner - lider systemów zabezpieczeń

Nadzór wideo stosowany jest często do podejmowania istotnych decyzji. Odpowiedzialność i działania prawne zależne są często od danych wideo, które niekiedy trudno zinterpretować. Przemysł pracuje nad poprawą sytuacji poprzez wprowadzanie wysokowydajnych kamer bezpieczeństwa, które wykorzystują najnowszą technologię i są przeznaczone szczególnie do stosowania w środowiskach o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa.

Jedna z megapikselowych kamer sieciowych Lumenera

Ochrona newralgicznych zasobów i infrastruktury definiowana jest jako zabezpieczenie obszaru, na którym zachodzi poważne ryzyko zagrożenia ludzi lub zasobów finansowych. Typowymi przykładami takich obszarów i dziedzin są elektrownie jądrowe, zakłady petrochemiczne i chemiczne; bezpieczeństwo publiczne; instytucje finansowe; instytucje sądowe; ochrona portów; lotniska; ochrona graniczna; prywatne posiadłości o dużej wartości; sklepy o dużej wartości, stwierdził Alex Fernandes, prezes Avigilon.

Pikselizacja

LC-244-IP W punktach newralgicznych konieczna jest możliwość obserwowania obiektów przy słabym oświetleniu lub w oświetleniu podczerwonym (IR). W miejscach takich instaluje się kamery wysokiej rozdzielczości, które pozwalają na obserwację szczegółów danego miejsca. Avigilon oferuje kamery do 11 megapikseli z 14-bitowym zakresem dynamiki, 64 razy większym od standardowych kamer stosowanych do monitoringu. Dzięki temu kamery mogą sięgać dalej niż wzrok ludzki i dostrzegać szczegóły w ciemnych obszarach. Transmisja sygnału i zasilanie kamer odbywa się po kablu Ethernet, nie ma zatem konieczności zatrudniania elektryków. Standardowe kamery wymagają zarówno kabla koncentrycznego, jak i zasilającego. Według Briana Tilsona, menedżera ds. rozwoju w dziale bezpieczeństwa firmy Lumenera Corp. oferującej kamery o rozdzielczości do 4.008 x 2.672, wysoka jakość kamer megapikselowych stanowi przełom w systemach wideo. Chociaż kamery megapikselowe i multimegapikselowe wymagają szerszego pasma niż kamery o standardowej rozdzielczości, korzyści z ich stosowania znacznie przewyższają osiągnięcia standardowych kamer. Megapikselowe i multimegapikselowe kamery Lumenera oferują na przykład od 4 do 32 razy większą liczbę szczegółów obrazu niż standardowe kamery o rozdzielczości NTSC/PAL. Kamery 11-megapikselowe zapewniają świetną jakość obrazu przy rozdzielczości nawet 2.600 linii, dostarczając obrazów pełnych informacji i tak przejrzystych, jak nigdy dotąd, jak stwierdzają charakterystyki firmowe.

Co więcej, liczbę kamer można zmniejszyć zastępując wiele kamer analogowych jedną multimegapikselową kamerą CCD (ang. charge-coupled device) lub CMOS (ang. complementary metal-oxide semiconductor). Zapewniając podobny poziom widoczności szczegółów, jedna multimegapikselowa kamera może zastąpić kilka kamer analogowych i nadzorować duży otwarty obszar, taki jak skrzyżowanie, parking czy magazyn. Instalacja i konserwacja pojedynczej kamery znacznie redukuje koszty eksploatacji systemu, zauważa Tilson. Do niedawna, gdy konieczna była analiza pobranego już obrazu, nie było możliwości uzyskania większego zbliżenia sceny, w celu zwiększenia szczegółowości obrazu. Dziś obrazy megapikselowe zapewniają możliwość cyfrowego zoomu i dostępu do większej ilości informacji. Zoom cyfrowy może być również wykonywany w obrazie liniowym, co minimalizuje potrzebę mechanicznego zoomu optycznego. Obie te funkcje stanowią ogromną zaletę przy analizie obrazu z kamer.

Inteligencja

LC-255-IP Kamery inteligentne są przyszłością środowisk o podwyższonym standardzie bezpieczeństwa, uważa Ariel Frischoff, dyrektor handlowy OEM w firmie Agent Video Intelligence: Ponieważ rynki te potrzebują jak największego stopnia zautomatyzowania przy wykrywaniu nietypowych zdarzeń, jak np. wtargnięcie, im łatwiej kamery będą w stanie wykrywać takie zdarzenia, tym chętniej będą stosowane. Jak mówi Frischoff, Izrael jest jednym z głównych źródeł oprogramowania analitycznego, chociaż same kamery produkowane są głównie w Azji. Paul Bodell, wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu w IQinVision mówi, że co roku do kamer dodawanych jest więcej funkcji i inteligentnych rozwiązań. Mimo to zawsze część inteligencji posadowiona będzie na komputerze PC lub serwerze, a nie w samej kamerze. Główne wyzwanie stanowią kamery zewnętrzne, ponieważ charakterystyka otoczenia sprawia, że niezawodna analiza wideo staje się w tym przypadku trudna do osiągnięcia. Innym problemem kamer jest ograniczone zasilanie na potrzeby przetwarzania wysokiej jakości obrazu. Technologia IPoIP (and. image processing over IP internet protocol, przetwarzanie obrazu z wykorzystaniem protokołu internetowego IP) umożliwia automatyczne pobieranie potrzebnych danych z dużej ilości jednoczesnych obrazów wideo lub zdjęć przekazywanych do sieci IP. Jednak w przeciwieństwie do innych istniejących metod, IPoIP obniża koszty nie zmniejszając niezawodności działania systemu.

Z perspektywy wzrostu ekonomicznego, kamery IP podbijają obecnie rynek. Kamera sieciowa IP zapewnia nieograniczoną rozdzielczość, nieograniczoną częstotliwość klatek i wysoką jakość obrazu przy standardowym formacie obrazu JPEG. Rynek kamer IP, a w szczególności kamer megapikselowych rośnie bardzo szybko na prawie całym świecie – zauważa Bodell. Kamery IP stanowią dziś około 5 % rynku. Prognozuje się, że w 2007 roku kamery IP będą miały ok. 20-procentowy udział w rynku. Prawdopodobnie w 2007 lub 2008 roku krzywe popytu na kamery IP i na kamery analogowe przetną się, a do końca 2008 roku kamery IP osiągną udział dochodzący do 70 % rynku. Do roku 2010 popyt na kamery IP wzrośnie do 100 %, a kamery analogowe przestaną odgrywać jakąkolwiek rolę.