Here is the converted Markdown code:
CCTV IP. Systemy CCTV to obecnie zdecydowanie najpewniejsze systemy bezpieczeństwa, cechujące się ogromnym zakresem zastosowań. Systemy CCTV powstawały już 30 lat temu i przez ten czas bardzo ewaluowały zarówno pod względem jakości generowanych obrazów, możliwości zasięgu stosowania jak i wykorzystywanych technologii. Rozwój technologii oraz popularyzacja urządzeń cyfrowych zdecydowanie zmieniły oblicze współczesnych systemów telewizji przemysłowej.
Obecnie najbardziej popularne są systemy monitoringu przemysłowego zbudowane w oparciu o cyfrowe rejestratory wideo typu DVR (Digital Video Recorder). Systemy monitoringu budowane w oparciu o cyfrowe rejestratory cechują się bardzo szerokim spektrum zastosowań oraz wysoką jakością. Jednak pomimo tych dwóch jakże ważnych zalet systemy CCTV budowane na bazie rejestratorów DVR posiadają pewne wady. Przede wszystkim największym ograniczeniem tego typu systemów jest prowadzenie okablowania do każdej z kamer CCTV, co wiąże się z wysokimi kosztami budowy systemu. Kolejnym ograniczeniem, który ma także wpływ na wzrost kosztów inwestycji jest ściśle określona liczba kanałów wideo w rejestratorach. Po przekroczeniu wartości granicznej w celu dołączenia kolejnej kamery należy dokupić kolejny rejestrator DVR. Na końcu należy także wspomnieć, że centrum dozorowe takiego systemu może znajdować się tylko w jednym miejscu i to na dodatek zlokalizowanym w miejscu cyfrowego rejestratora wideo.

Schemat 1. Schemat systemu monitoringu opartego o rejestrator
Transmisja pakietowa po sieciach IP to technologia, która wyznacza nowy kierunek w rozwoju systemów telewizji dozorowej. Transmisja sygnałów w sieciach opartych na technologii IP pozwala w znacznym stopniu zwiększyć możliwości aplikacji telewizji dozorowej. Systemy telewizji przemysłowej zbudowane na bazie analogowych kamer przemysłowych oraz cyfrowych rejestratorów wideo typu DVR wyposażonych w moduły sieciowe, umożliwiają dodatkowo obsługę systemów CCTV przez różnego rodzaju sieci komputerowe w tym LAN/WAN/Internet. W najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeniach przy pomocy dedykowanego oprogramowania można sterować jednocześnie nawet kilkoma rejestratorami DVR. Dedykowane oprogramowanie w znacznym stopniu zwiększa możliwości takich systemów, jednakże cały czas istnieje problem związany z połączeniem kamer analogowych do rejestratorów DVR.

Schemat 2. Schemat systemu monitoringu opartego o rejestratory ze zdalnym podglądem
W jaki sposób rozwiązań niezgodność występującą na styku kamery rejestrator? Jedynym skutecznym sposobem rozwiązania tego problemu jest zastosowanie urządzeń dedykowanych do pracy w sieciach pakietowych IP. Głównym narzędziem wizyjnym dedykowanym do pracy w sieciach IP są kamery sieciowe IP oraz wideo serwery IP, umożliwiające kodowanie sygnału analogowego do strumienia cyfrowego. Największą zaletą wynikającą ze stosowania techniki IP jest możliwość dowolnego rozmieszczenia urządzeń wizyjnych. W przypadku systemów opartych na technice IP mamy szeroką możliwość wyboru medium transmisyjnego, w tym między innymi takie medium jak skrętka komputerowa, włókna światłowodowe, przewody telefoniczny czy też fale radiowe. Obecnie istnieje kilka architektur budowy systemów CCTV IP uzależnionych przede wszystkim od rodzaju stosowanego sprzętu oraz oprogramowania. W najprostszej postaci systemy monitoringu IP opierają się na dodawanym oprogramowaniu służącym jedynie do zarządzania urządzeniami wizyjnymi tylko danego producenta. Zazwyczaj tego typu oprogramowanie posiada wiele ograniczeń ilościowych, związanych głównie z liczbą obsługiwanych kamer oraz serwerów wideo. Ponadto, tego typu aplikacje zarządzające zazwyczaj występują w postaci klienckiej, co oznacza, że w systemie nie ma żadnego punktu centralnego, a każda podłączona stacja dozoru łączy się z wszystkimi kamerami przemysłowymi znajdującymi się w systemie CCTV. Wbrew pozorom jest to bardzo poważne ograniczenie, ponieważ urządzenia IP posiadają skończoną liczbę jednoczesnych połączeń. Ta cecha urządzeń sieciowych staje się bardzo problematyczna w przypadku dodawania kolejnych stacji klienckich.

Schemat 3. System CCTV IP oparty na klienckim oprogramowaniu
Jednym z najpopularniejszych rozwiązań tego problemu, są tak zwane urządzenia Dual Stream, cechujące się możliwością transmisji dwóch różnych strumieni. Pozwala to między innymi na transmisję strumienia w wysokiej jakości (np. MJPEG) z jednego urządzenia do serwera wideo, na którym jest on rejestrowany, a następnie na transmisję strumienia o niższej jakości (np. MPEG-4) do zdalnych klientów.

Schemat 4. System CCTV IP oparty na urządzeniach Dual Stream
Zastosowanie urządzeń Dual Stream także nie jest do końca optymalnym rozwiązaniem, ponieważ posiada ono pewne ograniczenia związane z koniecznością łączenia się do kamery CCTV każdego użytkownika i w konsekwencji skończoną liczbę możliwych połączeń. W takiej sytuacji jednym z najlepszych rozwiązań może być system dozorowy zbudowany na tak zwanej architekturze serwer-klient. Co oferuje nam architektura serwer-klient? Przede wszystkim umożliwia budowę niezwykle wydajnych aplikacji, w których kamery przemysłowe podłączone są do jednego lub kilku serwerów. W tym przypadku specjalne serwery stanowią serce systemu CCTV i są odpowiedzialne za zarządzanie całą aplikacją dozorową. Ponadto, połączenie klientów może być realizowane jedynie z wcześniej zainstalowanymi serwerami. Podstawową zaletą wynikającą z architektury serwer-klient jest fakt, iż zarówno kamery przemysłowe jak i łącza kamer nie przeciążają się w wyniku podłączenia większej ilości klientów. Ponadto, rozbudowa o dodatkowe kamery i serwery wideo tak skonstruowanego systemu telewizji przemysłowej nie ma najmniejszego wpływu na stacje klienckie, które mogą jednocześnie łączyć się nawet z kilkunastoma serwerami.

Schemat 5. System CCTV IP oparty na profesjonalnym oprogramowaniu serwer - klient
Jedynym problemem z jakim mamy do czynienia w przypadku systemu monitoringu zbudowanego na bazie architektury serwer-klient jest fakt, że w przypadku awarii jednego serwera łączność pomiędzy klientami a kamerami CCTV zostaje przerwana, co wynika z tego, iż z założenia oba te elementy nie mogą ze sobą być bezpośrednio połączone. Z tego też względu najważniejszym wymogiem w systemach monitoringu o architekturze serwer-klient jest niezawodność serwerów dozorowych. Wszyst